۵
(۱)

تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه کشوری اوراسیایی (اروپایی- آسیایی) است که هم دارای فرهنگ غربی می باشد هم فرهنگ شرقی؛ زبان رسمی مردم ترکیه ، ترکی است اما زبان های ارمنی و کردی نیز در میان برخی از مردم و قوم ها رایج می باشد. ادامه تحصیل در ترکیه با وجود مدارس و دانشگاه های معتبر در ترکیه آنهم در سطح جهانی با امکانات بسیار عالی و هزینه های بسیار مناسب ، هدف بسیاری می باشد. دانشگاه های ترکیه از اعتبار علمی بسیار بالای برخوردار هستند و اغلب دانشگاه ها برای ارتقا سطح علمی خود با دانشگاه های معتبر جهانی ارتباط مستقیم دارند، به طور مثال دانشگاه حاجت تپه ترکیه به طور مستقیم با دانشگاه هاروارد آمریکا در ارتباط است. همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی گروه وکلای اوراسیا راهنمای شما عزیزان جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و اخذ پذیرش از دانشگاه معتبر ترکیه می باشند.

شروع تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه از ۶ سالگی شروع می شود. مدارس ترکیه در دو نوع خصوصی و دولتی می باشد که تحصیل رایگان در ترکیه در مدارس دولتی صورت می گیرد و در مدارس خصوصی با توجه به مقطع تحصیلی ، شهریه دریافتی متفاوت می باشد. در مدارس ترکیه اغلب یکی از زبان های انگلیسی ، فرانسوی ، آلمانی یا اسپانیایی تدریس می شود اما در بعضی از مدارس خصوصی دو زبان همزمان تدریس می شود. مقطع ابتدایی در مدارس ترکیه ۵ سال به طول می انجامد و بعد از آن دانش آموزان وارد مقطع راهنمایی میشوند که ۳ سال به طول می انجامد. اغلب هموطنان ما تحصیل در ترکیه را به جهت همسایگی و اشتراک های فرهنگی انتخاب می کنند. مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل نیز می تواند در کنار راه های دیگر مهاجرت مثل سرمایه گذاری در ترکیه ، اخذ ویزای کار در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک به شما کمک کند.

ویزای دانشجویی ترکیه - تحصیل در ترکیه

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

تحصیل در مقطع دبیرستان در مدارس ترکیه ۴ ساله به طول می انجامد اما در برخی از دبیرستان ها ۵ سال به طول می انجامد که ۱ سال آن به جهت آموزش زبان های خارجی است. دبیرستان های ترکیه دو نوع خصوصی و دولتی است که در دبیرستان های دولتی آموزش به صورت استاندارد است اما در دبیرستان های خصوصی بیشتر زبان های خارجی تدریس می شود. در پایان سال چهارم دبیرستان امتحانات جامع برگزار می شود که دانش آموزان در صورت قبولی در امتحانات می توانند وارد دانشگاه شوند. نمرات دانش آموزان در امتحانات جامع در رشته تحصیلی آن ها در دانشگاه تاثیرگذار می باشد و دانش آموزانی که در دروس ترکی استامبولی و ریاضی نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های آموزش ، مدیریت بازرگانی ، اقتصاد ، روانشناسی ، روابط بین الملل و حقوق در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند.

آن دسته از دانش آموزانی که در دروس علوم نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های کامپیوتر ، پزشکی ، مهندسی و … در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند. دانش آموزانی که در علوم انسانی نمره بالاتری کسب کنند احتمال قبولی آنها در رشته های تاریخ ، جغرافی و آموزش بیشتر می باشد و دانش آموزانی که در درس زبان نمره بیشتری اخذ کنند در دانشگاه های ترکیه می توانند در رشته های زبان و زبان شناسی ادامه تحصیل دهند.

شرایط تحصیل و پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و آلمانی است که البته با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر می باشد. دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی ارایه می شود و کلاس ها در ۳ ترم پاییز ، بهار و تابستان برگزار می شود که ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه ، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست می باشد. یکی از شروط اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه ، داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد. آزمون ورودی برای هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرایط سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های ترکیه ، ترکی استامبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استامبولی ندارند دوره های رایگان یادگیری زبان برگزار می شود.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه

مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه معمولا ۴ سال به طول می انجامد اما در بعضی از رشته ها مانند تحصیل پزشکی در ترکیه حدود ۶ سال زمان می برد. در دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق آزمون سراسری نمی باشد و هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگزاری امتحانات ورودی می کند. دانشگاه ها در سال ۲ بار رشته هایی که در آن ها پذیرش دانشجو دارند را به همراه ظرفیت پذیرش اعلام می کنند و دانشجویان می بایست در رشته مورد نظر خود ثبت نام کنند و در امتحانات مربوطه شرکت کنند. تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه حدود ۲ سال و مقطع دکترا حدود ۴ سال به طول می انجامد. دانشجویان در هر دو مقطع فوق لیسانس و دکترا می بایست در نیمی از دوره تحصیلی خود ۲۰ تا ۳۰ واحد درسی را پاس کنند و نیمه دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود کنند.

به این صفحه چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن بر روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد رای دهندگان: ۱

تاکنون امتیازی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کند.

خوشحالیم که این صفحه را مفید دانستید ...

در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

متاسفیم که این صفحه برایتان مفید نبود!

نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

به نظرتان این صفحه چه کمبودی داشت که برایتان مفید نبود؟

برای مشاوره در خصوص اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه از طریق سیستم وقت دهی وب سایت اقدام فرمایید.