۳.۵
(۲)

ازدواج و طلاق در ترکیه

ازدواج و طلاق در ترکیه براساس قوانین این کشور برای تمامی اتباع خارجی ، پناهجویان ، پناهندگان و افراد بی تابعیت که بخواهند ازدواج یا طلاق خود را در ترکیه انجام دهند، امکان پذیر است. براساس قوانین ترکیه ، فردی با تابعیت ترکیه و یک پناهجو یا پناهنده و یا فرد بی تابعیت و یا دو پناهجو یا پناهنده یا هر تبعه خارجی با ملیت های متفاوت می توانند توسط مامورین ارگان های مجری به عقد ازدواج یکدیگر درآیند. مراحل ازدواج اتباع خارجی اندکی با اتباع ترکیه متفاوت می باشد. برای نمونه اتباع ایرانی می بایستی از کنسولگری های ایران برگه تجرد دریافت کنند. تمام ازدواج های برقرار شده توسط مامورین اجرایی ترکیه براساس قوانین مدنی و مناسبات مرتبط در ترکیه می باشد. ازدواج ها توسط مامورین اجرایی در دفاتر مرتبط در شهرداری صورت می پذیرد. زوجینی که قصد ازدواج دارند می بایست مدارک لازم را به واحد مرتبط در شهرداری ارایه دهند. لازم به ذکر است که بر اساس قوانین مدنی ترکیه تنها ازدواج های رسمی (مدنی) به رسمیت شناخته می شود و انواع دیگر ازدواج و ازدواج های غیر قانونی در ترکیه به رسمیت شناخته نمی شوند. ازدواج قانونی از این نقطه نظر دارای اهمیت است که امنیت حقوق فرزندان و همسر بویژه زوجه را تضمین می کند. ازدواج مذهبی (از طریق روحانیون – امام)  تنها پس از برقراری ازدواج قانونی امکان پذیر خواهد بود.

گروه وکلای اوراسیا تمامی کارهای مربوط به ثبت ازدواج را در مدت چهار روز انجام میدهد.

مدارک مورد نیاز برای ازدواج و مراحل ثبت

  • فرم درخواست ازدواج ، زوج و زوجه می بایست مستقلا فرم های مربوط به درخواست ازدواج را تکمیل نمایند.
  • گواهی تجرد که نشان دهد متقاضیان در زمان درخواست متاهل نمی باشند.
  • گزارش پزشکی که تایید نماید در زمان درخواست ازدواج متقاضی عاری از بیماری که مانع از ازدواج شود، می باشد.
  • مدارک شناسایی فرد تحت حمایت بین المللی یا مدارک شناسایی حمایت موقت ، پاسپورت اتباع خارجی
  • چهار قطعه عکس
  • ترجمه مدارک و پاسپورت و امضا فرم های ویژه
  • دریافت وقت عقد رسمی

ثبت رسمی در ایران

پس از پایان عقد رسمی در ترکیه شما در این کشور رسما زن و شوهر محسوب می شوید. کسانی که قصد ثبت ازدواج خود در ایران را دارند، می بایست برگه عقد در ترکیه را به کنسولگری ایران برده و به همراه عقد دینی که معمولا در رایزنی فرهنگی ایران صورت می پذیرد، ازدواج خود را طبق قانون ایران نیز به ثبت برسانند.

ازدواج و طلاق در ترکیه

سن قانونی برای ازدواج در ترکیه

سن قانونی ازدواج در ترکیه ۱۸ سال تمام می باشد. تنها موارد خاصی از این قانون مستثنی می باشند؛ به عنوان مثال یک فرد ۱۷ ساله، دختر یا پسر، تنها با داشتن اجازه قانونی والدین یا قیم قانونی خود می تواند ازدواج کند. یک فرد ۱۶ ساله، دختر یا پسر، تنها با داشتن اجازه ی قانونی والدین یا قیم قانونی خود و با اخذ اجازه رسمی از دادگاه می تواند ازدواج کند. براساس قوانین جزایی در ترکیه ازدواج با کودک زیر سن قانونی به مثابه کودک آزاری شناخته می شود و مجازاتی از قبیل زندان شامل حال مجرمان خواهد شد. تمامی سازمان های دولتی، مراکز آموزشی و درمانی و همچنین سازمان های غیردولتی (NGO) موظف به گزارش هرگونه مورد کودک آزاری هستند، بعلاوه هر کس که در زمینه بروز این جرایم آگاهی پیدا کند موظف به گزارش کردن است.

طلاق در ترکیه

اتباع ترکیه و یا کسانی که در ترکیه ازدواج خود را ثبت کرده اند می توانند در داخل ترکیه نیز طلاق بگیرند. قانون ترکیه حتی در مورد پناهجویان ، مهاجرین و اشخاص بی‌تابعیت نیز قابل اجرا است. وضعیت تاهل پناهجویان ، مهاجرین و اشخاص بی‌تابعیت در کشور مبدا و یا در کشور اقامت قبلی با در نظر گرفتن قوانین کشور مربوطه در ترکیه قابل پذیرش است. در برخی از کشورها، ازدواج های مذهبی به عنوان ازدواج های رسمی شناخته می شوند. در نتیجه ازدواج مذهبی که در کشور مبدا و یا در کشور اقامت قبلی انجام شده در ترکیه نیز به عنوان نوعی ازدواج رسمی در آن کشور محسوب می شود.

پروسه طلاق و حضانت

طلاق گرفتن از طریق طرح دادخواست طلاق به دادگاه خانواده امکان پذیر است. در دادخواست طلاق ، طرفین می توانند از دادگاه درخواست حل و فصل مسایل مربوط به حضانت فرزندان خود را نیز بنمایند.

ازدواج و طلاق

به این صفحه چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن بر روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیازات ۳.۵ / ۵. تعداد رای دهندگان: ۲

تاکنون امتیازی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کند.

خوشحالیم که این صفحه را مفید دانستید ...

در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

متاسفیم که این صفحه برایتان مفید نبود!

نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

به نظرتان این صفحه چه کمبودی داشت که برایتان مفید نبود؟

برای مشاوره حضوری یا تلفنی در خصوص ثبت ازدواج و طلاق در ترکیه از طریق سیستم وقت دهی وب سایت اقدام فرمایید.